Goji

Goji – kustovnice čínská, superpotravina

Kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech.

Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a  má vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Je vhodná při nadměrném užívání alkoholu. Podporuje sexuální funkce. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.

Kustovnice čínská, známá také jako goji [godži] nebo pod latinským názvem lycium chinese se používá v celé Číně staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky.Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Čínany je považován za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je znám svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

Kustovnice čínská obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník atd.).

Čínská medicína

V Číně je oficiální drogou pouze kustovnice cizí, v lidové medicíně se však používají oba druhy. V čínské medicíně se plody kustovnice používají zejména jako tonikum k posílení vitality a prodloužení života, ke snížení cholesterolu a krevního tlaku, při léčení ledvinových chorob a k ochraně funkce jater, na závratě a bolesti hlavy, ke zlepšení zraku a léčení očních chorob (např. tupozrakosti), při předčasném výronu semene, na boláky v dolní části těla souvisejícími se slabostí ledvin a k posílení svalů a kostí. V Číně jsou rovněž oblíbené posilující polévky s godži, kuřecím a vepřovým masem, různou zeleninou a dalšími bylinami, jako je divoký smldinec a kořen lékořice.

Nejčastější lékovou formou je odvar ze 6 až 12 g plodů, podávaný ve dvou nebo třech denních dávkách na lačno. Alternativní lékovou formou se lihový výluh s přídavkem medu. Další tradiční lékovou formou je prášek ze směsi godži a dalších léčivých bylin, z něhož se za pomoci medu zhotovují pilulky. Rovněž je součástí různých čajových směsí: ke snížení váhy (v kombinaci s kasií východoasijskou, pornatkou kokosovou, listopadkou indickou aj. bylinami), proti stárnutí (s kozincem blanitým, lesklokorkou lesklou aj.) V pojmosloví tradiční čínské medicíny mají plody godži povahu vyrovnanou, chuť sladkou a tropizmus k dráze jater a ledvin.

Hubnutí s goji (kustovnicí čínskou)

goji Hubnutí je směrem ke zdravějšímu způsobu života. Aby mělo skutečný, dlouhotrvající efekt, je potřeba se soustředit na pestrou a výživnou stravu. Důvodem obezity totiž bývá zejména strava, chudá na prospěšné živiny, bohatá na jednoduché cukry a nezdravé tuky, ke které se také vážou podivné stravovací touhy a chutě na sladké. Pro hubnutí je třeba jídelníček převrátit – vybírat si stravu bohatou na živiny, která má však nižší kalorickou hodnotu.

Výživné plody pro efektivní hubnutí

Hubnutí je bohužel často zaměřeno pouze na úbytek kalorií. Pokud však současně klesá také podíl živin ve stravě, nejde o zdravé hubnutí. Hubnutí s goji (s kustovnicí čínskou) je založené na mimořádném výživovém složení těchto exotických plodů.

Goji se řadí k těm nejúčinnějším antioxidantům, i díky vysokému podílu betakarotenu. Mohou se pochlubit také obsahem vitamínů (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E) a celé řady stopových prvků (zinek, železo, vápník, fosfor, měď). Vynikají také obsahem 18 druhů aminokyselin, včetně všech 8 esenciálních aminokyselin.

Všechny zmiňované látky tělo potřebuje, i při hubnutí. Řada z nich (například vitamíny skupiny B) navíc podporují metabolismus, a tím i spalování tuků. Díky cennému složení goji stimulují činnost jater a příznivě ovlivňují regeneraci jaterních buněk. Nenápadné, ale téměř zázračné plody se tak podílejí na detoxikaci organismu. Ta jde s hubnutím ruku v ruce. Není proto náhoda, že goji bývá součástí detoxikačních kůr a plody goji bývají ingrediencí speciálních hubnoucích potravin či doplňků stravy. Hubnutí s kustovnicí však může spočívat i v přímé konzumaci výživných plodů. Dají se také přidávat do nejrůznějších pokrmů, například do smoothies, müsli či obilných kaší.

Zázračné bobule?

Plody kustovnice čínské skýtají mnoho prospěšných vlastností, nejsou však všemocné. Hubnutí s kustovnicí čínskou není žádným zázračným předpisem, bez snahy a disciplíny spokojenost a hubenější tělo nepřinese. Přesto může podstatně zkvalitnit hubnoucí režim, už jenom díky obsaženým živinám. To však ještě není vše.

Goji, i ve srovnání s jiným ovocem, vyniká nízkým glykemickým indexem. Energii proto dodává postupně, nezpůsobuje zásadní změny v hladině krevního cukru. Potlačuje tak nekontrolované chutě na sladké nebo pocity hladu. Hubnutí s goji je proto příjemnější.

Goji poslouží jako výživná svačinka nebo laskomina, je alternativou nezdravých pochoutek, které navíc předurčují hubnutí k nezdaru. Je zdrojem energie a vitality, která je nezbytná pro pohyb a cvičení. Právě pohybová aktivita je přitom vedle stravy jedním ze dvou pilířů každého hubnutí. Goji je užitečné také při regeneraci svalů, pomáhá při únavě, a to nejenom fyzické, ale také psychické.

Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 2 =