E 202

E202 – Sorban draselný        skóre škodlivosti: 3

(Sorbát draselný) Sůl kyseliny sorbové

Charakteristika

Jedná se o draselnou sůl kyseliny sorbové v podobě bílého krystalického prášku. Tato látka se užívá jako konzervant, zabraňující šíření plísní a kvasinek v potravinách. Je dobře rozpustná ve vodě.

Použití

Látka se používá jako konzervant v ovocných nápojích, džusech, v mouce, zázvorovém pivu, lékořici, víně, olivách ve slaném nálevu, jablečném moštu, pečivu, čokoládě, v ovocných koktejlech, mandarinkovém pyré. Přidává se do koláčů, náplní do koláčů, do slazených želé, sýrů, salátů, kečupů. Dále se používá do prostředků na praní prádla, šamponů, cigeret a hydratačních krémů.

Výroba

Pro potravinářské účely se vyrábí syntetickou cestou, přidáním hydroxidu draselného do kyseliny sorbové. Většinou se získává z ropných derivátů.

Nežádoucí účinky

Látka je většině případů bez nežádoucích účinků, ojediněle se může vyskytnout podráždění kůže či očí, alergické reakce, astma, poruchy chování.

Doplňující informace

Přijatelná denní dávka 0 – 25 mg/kg tělesné váhy. V ČR (celé EU) je použití látky regulováno zákonem. V USA je látka také povolena. Nese označení GRAS (generally recognized as safety), tzn. že je látka považována za bezpečnou.

E 476

E476 – Polyglycerolpolyricinoleát

Charakteristika

Jde o nažloutlou viskózní kapalinu.

Použití

Polyglycerolpolyricinoleát je emulgátor vyskytující se v zálivkách a pomazánkách se sníženým obsahem tuku a v kakaových nebo čokoládových cukrovinkách. Díky svým účinkům umožňuje vytvářet tenčí vrstvy čokoládových polev a využívá se k homogennímu promíchávání potravin na bázi vody a oleje. Nachází se také v mléčných výrobcích, majonézách, instantních polévkách, mražených dezertech nebo margarínech.

Výroba

Připravují se esterifikací polyglycerolu kyselinou ricinolejovou. Průmyslově se vyrábí z přirozených mastných kyselin a glycerínu.

Nežádoucí účinky

Některé testy údajně potvrdily, že může mít negativní vedlejší účinky, například vyvolat střevní potíže nebo alergii. Jiné testy však žádné jeho negativní vlivy neprokázaly. V České republice (celé EU) smí být polyglycerolpolyricinoleát přidáván do nízkotučných pomazánek a zálivek, do čokoládových cukrovinek a čokolád.

Navíc, jak se můžeme dočíst z odborných zdrojů, v některých státech je tato látka přímo zakázána, právě proto, že je spojená s podezřením, že vyvolává trávicí obtíže a alergické reakce. Smutné je, že téměř většina čokolád tradičních českých značek, nebo alespoň značek tak vnímaných, právě E476 obsahuje.

Doplňující informace

Této látce by se měli vyhýbat vegetariáni, neboť je pravděpodobné, že výchozí surovinou při její výrobě byl živočišný tuk.

V případě éčka E476 – Polyglycerolpolyricinoleát se už jedná téměř o stálého nohsleda čokoládových výrobků. Větší problém je spíš v současnosti najít čokoládu, která tato éčka neobsahuje, než naopak.

E 417

E417 – Guma tara

E471 – Mono- a diglyceridy mastných kyselin

Charakteristika

Guma tara se vyskytuje v semenech rostliny druhu Caesalpinia spinosa pocházející z Peru. Je to bílý až nažloutlý prášek, bez zápachu. Používá se jako zahušťovadlo a stabilizátor.

Použití

Guma tara se v potravinářství uplatňuje jako zahušťovadlo a stabilizátor. Na povrchu masných výrobků vytváří požadovaný film.

Výroba

Získává se ze semen rostliny Caesalpinia spinosa procesem mletí.

Nežádoucí účinky

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považována za bezpečnou látku.

Doplňující informace

V ČR (celé EU) je použití gumy tara povoleno v nezbytném množství v potravinách kromě dětské výživy a dehydratovaných výrobků. V USA je používání také povoleno (GRAS látka).

Goji

Goji – kustovnice čínská, superpotravina

Kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech.

Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a  má vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Je vhodná při nadměrném užívání alkoholu. Podporuje sexuální funkce. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.

Kustovnice čínská, známá také jako goji [godži] nebo pod latinským názvem lycium chinese se používá v celé Číně staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky.Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Čínany je považován za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je znám svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

Kustovnice čínská obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník atd.).

Čínská medicína

V Číně je oficiální drogou pouze kustovnice cizí, v lidové medicíně se však používají oba druhy. V čínské medicíně se plody kustovnice používají zejména jako tonikum k posílení vitality a prodloužení života, ke snížení cholesterolu a krevního tlaku, při léčení ledvinových chorob a k ochraně funkce jater, na závratě a bolesti hlavy, ke zlepšení zraku a léčení očních chorob (např. tupozrakosti), při předčasném výronu semene, na boláky v dolní části těla souvisejícími se slabostí ledvin a k posílení svalů a kostí. V Číně jsou rovněž oblíbené posilující polévky s godži, kuřecím a vepřovým masem, různou zeleninou a dalšími bylinami, jako je divoký smldinec a kořen lékořice.

Nejčastější lékovou formou je odvar ze 6 až 12 g plodů, podávaný ve dvou nebo třech denních dávkách na lačno. Alternativní lékovou formou se lihový výluh s přídavkem medu. Další tradiční lékovou formou je prášek ze směsi godži a dalších léčivých bylin, z něhož se za pomoci medu zhotovují pilulky. Rovněž je součástí různých čajových směsí: ke snížení váhy (v kombinaci s kasií východoasijskou, pornatkou kokosovou, listopadkou indickou aj. bylinami), proti stárnutí (s kozincem blanitým, lesklokorkou lesklou aj.) V pojmosloví tradiční čínské medicíny mají plody godži povahu vyrovnanou, chuť sladkou a tropizmus k dráze jater a ledvin.

Hubnutí s goji (kustovnicí čínskou)

goji Hubnutí je směrem ke zdravějšímu způsobu života. Aby mělo skutečný, dlouhotrvající efekt, je potřeba se soustředit na pestrou a výživnou stravu. Důvodem obezity totiž bývá zejména strava, chudá na prospěšné živiny, bohatá na jednoduché cukry a nezdravé tuky, ke které se také vážou podivné stravovací touhy a chutě na sladké. Pro hubnutí je třeba jídelníček převrátit – vybírat si stravu bohatou na živiny, která má však nižší kalorickou hodnotu.

Výživné plody pro efektivní hubnutí

Hubnutí je bohužel často zaměřeno pouze na úbytek kalorií. Pokud však současně klesá také podíl živin ve stravě, nejde o zdravé hubnutí. Hubnutí s goji (s kustovnicí čínskou) je založené na mimořádném výživovém složení těchto exotických plodů.

Goji se řadí k těm nejúčinnějším antioxidantům, i díky vysokému podílu betakarotenu. Mohou se pochlubit také obsahem vitamínů (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E) a celé řady stopových prvků (zinek, železo, vápník, fosfor, měď). Vynikají také obsahem 18 druhů aminokyselin, včetně všech 8 esenciálních aminokyselin.

Všechny zmiňované látky tělo potřebuje, i při hubnutí. Řada z nich (například vitamíny skupiny B) navíc podporují metabolismus, a tím i spalování tuků. Díky cennému složení goji stimulují činnost jater a příznivě ovlivňují regeneraci jaterních buněk. Nenápadné, ale téměř zázračné plody se tak podílejí na detoxikaci organismu. Ta jde s hubnutím ruku v ruce. Není proto náhoda, že goji bývá součástí detoxikačních kůr a plody goji bývají ingrediencí speciálních hubnoucích potravin či doplňků stravy. Hubnutí s kustovnicí však může spočívat i v přímé konzumaci výživných plodů. Dají se také přidávat do nejrůznějších pokrmů, například do smoothies, müsli či obilných kaší.

Zázračné bobule?

Plody kustovnice čínské skýtají mnoho prospěšných vlastností, nejsou však všemocné. Hubnutí s kustovnicí čínskou není žádným zázračným předpisem, bez snahy a disciplíny spokojenost a hubenější tělo nepřinese. Přesto může podstatně zkvalitnit hubnoucí režim, už jenom díky obsaženým živinám. To však ještě není vše.

Goji, i ve srovnání s jiným ovocem, vyniká nízkým glykemickým indexem. Energii proto dodává postupně, nezpůsobuje zásadní změny v hladině krevního cukru. Potlačuje tak nekontrolované chutě na sladké nebo pocity hladu. Hubnutí s goji je proto příjemnější.

Goji poslouží jako výživná svačinka nebo laskomina, je alternativou nezdravých pochoutek, které navíc předurčují hubnutí k nezdaru. Je zdrojem energie a vitality, která je nezbytná pro pohyb a cvičení. Právě pohybová aktivita je přitom vedle stravy jedním ze dvou pilířů každého hubnutí. Goji je užitečné také při regeneraci svalů, pomáhá při únavě, a to nejenom fyzické, ale také psychické.

NONI

Co vše umí NONI

Noni:

 • revitalizuje buňky a dodává tělu energi
 • uvolňuje stres
 • čistí krev
 • stimuluje imunitní systém
 • reguluje buněčné funkce
 • udržuje zdravou pokožku, vlasy a pokožku hlavy
 • účinný antioxidant, zbavuje tělo toxinů a škodlivých látek
 • zlepšuje paměť a koncentraci
 • ulevuje od bolesti a tlumí záněty
 • snižuje riziko vzniku rakoviny
 • omezuje růst nádorových buněk
 • zabraňuje předčasnému stárnutí. Potlačuje choroby související s věkem jako je artritida, srdeční choroby, cukrovka či mrtvice
 • zlepšuje trávení
 • chrání proti virům a bakteriálním kmenům, které se staly odolnými vůči antibiotikům
 • působí na molekulární úrovni
 • omlazuje tělo

Proč dělá noni zázraky?

Nejdůležitější složka noni je  molekula nazývaná proxeronin. Po vypití džusu z noni se proxeronin dostatne do jater, která jej každé dvě hodiny vypustí do krevního oběhu v určitém množství a dostane se tak do různých částí našeho těla. Dále za účasti serotoninu dojde k přetvoření proxeroninu na xeronin, který se spojuje s proteiny. Proteiny plní důležité role. Dávají kostem, pokožce a vlasům jejich strukturu, v podstatě do poslední buňky těla. Umožňují dopravu živin do každé buňky, chovají se jako hormony a tím koordinují všechny tělesné pochody. Navíc fungují jako protilátky a tím podporují imunitní systém.

V současnosti člověk nedostává zpravidla ze své denní stravy potřebné množství proxeroninu, které potřebuje pro správnou funkci svých orgánů.

 Plody obsahují velké množství látek, které jsou důležité pro naše zdraví – jedná se o vitamíny (C, B1, B2, B3 a betakaroten), minerály (železo, draslík, hořčík, měď, fosfor, selen), 18 aminokyselin včetně 9 esenciálních, vlákninu a enzymy. Z dalších obsažených látek jsou uváděny damnacanthal, serotonin, melatonin (upravují psychický stav, náladu, spánek, působí antidepresivně) a proxeronin (v lidských játrech se štěpí na xeronin a má řadu pozitivních účinků) a rovněž iridoidy, oligo- a polysacharidy, mastné kyseliny, kyselinu linolovou, alkaloidy, beta sitosterol a některé další.
 Chemická hnojiva, používána za účelem vyšších výnosů půdy, již nedokáží půdě zajistit dostatek mikroorganických výživných látek potřebných pro zdravý růst plodin.
Nežádoucí účinky u plodů indické moruše nejsou uváděny. Jen je třeba zdůraznit, že díky poměrně vysokému obsahu draslíku by plody a přípravky z nich neměli konzumovat lidé s onemocněním ledvin. Také nejsou doporučovány pro pacienty s nemocnými játry.

Jako zajímavost lze uvést, že plody indické moruše alias noni byly používány v tradičních přírodních medicínách, ať už v Polynésii či v Číně, což svědčí o její velké oblibě a rozšíření. Indická moruše také představuje zdroj přírodního barviva. Z kůry se získává hnědavě purpurové barvivo, které se používá při batikování a z kořenů se rovněž získává žluté barvivo, které používají obyvatelé Havajských ostrovů.