E 476

E476 – Polyglycerolpolyricinoleát

Charakteristika

Jde o nažloutlou viskózní kapalinu.

Použití

Polyglycerolpolyricinoleát je emulgátor vyskytující se v zálivkách a pomazánkách se sníženým obsahem tuku a v kakaových nebo čokoládových cukrovinkách. Díky svým účinkům umožňuje vytvářet tenčí vrstvy čokoládových polev a využívá se k homogennímu promíchávání potravin na bázi vody a oleje. Nachází se také v mléčných výrobcích, majonézách, instantních polévkách, mražených dezertech nebo margarínech.

Výroba

Připravují se esterifikací polyglycerolu kyselinou ricinolejovou. Průmyslově se vyrábí z přirozených mastných kyselin a glycerínu.

Nežádoucí účinky

Některé testy údajně potvrdily, že může mít negativní vedlejší účinky, například vyvolat střevní potíže nebo alergii. Jiné testy však žádné jeho negativní vlivy neprokázaly. V České republice (celé EU) smí být polyglycerolpolyricinoleát přidáván do nízkotučných pomazánek a zálivek, do čokoládových cukrovinek a čokolád.

Navíc, jak se můžeme dočíst z odborných zdrojů, v některých státech je tato látka přímo zakázána, právě proto, že je spojená s podezřením, že vyvolává trávicí obtíže a alergické reakce. Smutné je, že téměř většina čokolád tradičních českých značek, nebo alespoň značek tak vnímaných, právě E476 obsahuje.

Doplňující informace

Této látce by se měli vyhýbat vegetariáni, neboť je pravděpodobné, že výchozí surovinou při její výrobě byl živočišný tuk.

V případě éčka E476 – Polyglycerolpolyricinoleát se už jedná téměř o stálého nohsleda čokoládových výrobků. Větší problém je spíš v současnosti najít čokoládu, která tato éčka neobsahuje, než naopak.

Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 5 =